Podporovatelé

vize97

k_havla_big_4c

forum2000_rgb

Jean-Pierre Asvazadourian
velvyslanec Francie v ČR
Václav Havel pro mě jakožto člověk ztělesňující přechod k demokratickým společnostem ve střední a východní Evropě představuje humanismus, který je zároveň univerzální i český. Velice jej za to obdivuji, stejně tak jako jeho předchůdce Karla Čapka, s nímž Václava Havla pojí také jednoduchá povaha a smysl pro humor. Když jsem jako mladý diplomat pracoval v Praze, několikrát jsem se s ním setkal a dobře jsem poznal některé jeho spolupracovníky. V den mého odjezdu na konci roku 1993 mi z Hradu přinesli jeho fotografii s věnováním. Je to má nejkrásnější vzpomínka na tu dobu.
Jarmila Balážová
předsedkyně sdružení Romea, novinářka
Dan Bárta
zpěvák
Neřeknu nic, co by už nebylo řečeno: Václav Havel i pro mě, jakkoliv jsem k němu musel hledat skrz komunistickou mlhu cestu, znamenal především oporu v tom smyslu, že čest, hrdost a slušnost stojí vysoko mezi lidskými ctnostmi. A že není, v době míru zvláště, nižádný důvod si jim zpronevěřovat. Byl i pro mne příkladem skutečně svobodného, vlastně osvobozeného, člověka.
Milan Cais
bubeník, zpěvák Tata Bojs
Duch Václava Havla je stále ještě mezi námi. Měli bychom se hodně snažit, abychom ho úplně nevyplašili.
Guillermo "Coco" Farinas
kubánský disident
Los seres humanos como Vaclav Havel nunca pueden ser olvidados a pesar de estar en las oscuras cavernas de la muerte, la muerte o la vida espiritual de alguien lo determina el legado que dejan para las siguientes generaciones. Este autentico patriota checo con su sacrificio de toda su vida logro que este mundo donde vivimos sea hoy un poco mejor que antes. Cuando me arrodille ante la tumba de Vaclav Havel de pronto se me quito el frio, las rodillas me dejaron de doler por las bajas temperaturas y cerrer los ojos para pedirle a ese gigante frente al comunismo, que me diera fuerzas para no flaquear en mi lucha por lograr la Libertad y la Democracia para mi Patria Cuba. Cuente con que todos los miembros del FANTU-UNPACU el dia 18 de diciembre andaremos con pantalones cortos en homenaje a Vaclav Havel.
Natascha Grilj
ředitelka Rakouského kulturního fóra v Praze
Tragédií naší doby je, že osobností, jako byl Václav Havel, je tak málo. A opouštějí nás příliš brzy, což platí nejen v případě Václava Havla, ale i Andreje Sacharova, kterého jsem měla to štěstí poznat osobně. Jejich odkaz se bohužel velmi často ztrácí. Nenechme nikdy tyto osobnosti a jejich myšlenky upadnout v zapomnění!
Ed Hoeks
velvyslanec Nizozemského království v ČR
I am honored to be part of this initiative of Kratke Kalhoty. I have always liked my trousers a bit short, now I know why. Short trousers stand for sovereignty of the individual, a value which was suppressed under communist rule. Vaclav Havel was the personal embodiment of this value and he has helped people to think independently from existing structures. He introduced creativity to public life and politics, which before him had been so predictable and therefore a bore. Havel also strengthened my belief that culture can produce a moral and ethical engagement, although not necessarily so.
Anders Christian Hoppe
velvyslanec Dánska v ČR
Václav Havel was one of the great statesmen of the last part of the 20th century. He symbolized the right of humans to be free, to determine their own destiny. A soft-spoken man, he possessed an iron will and was prepared to go to prison in defence of his humanistic ideas and ideals. He was the right man, at the right place, at the right time.
Annika Jagander
velvyslankyně Švédska v ČR
Short trousers for Vaclav Havel" is a wonderful way to honor the legacy of one of the greatest Europeans and humanists of our times. Vaclav Havel himself would have enjoyed it!
Otto Jelínek
velvyslanec Kanady v ČR
I have very fond memories of Vaclav Havel from ever since I started coming back to my country of birth as a Canadian Cabinet minister, shortly after the Velvet Revolution. He continues to inspire Czechs and people all around the world by his moral integrity, vision, wisdom and a great sense of humour. What a great Czech way to honour him by the "Short Trousers for Václav Havel"!
Eva Jiřičná
architekta
Michael Kocáb
skladatel, zpěvák, politik
Gary Koren
velvyslanec Izraele v ČR
Je mi ctí, že se mohu připojit k této osobní připomínce Václava Havla. Tehdy na Pražském hradě Československo vedené Václavem Havlem vstoupilo zpět velmi osobitě a zároveň pevně do rodiny demokratických zemí. V Izraeli si Václava Havla mimořádně vážíme - zůstává silným symbolem obnovení diplomatických vztahů a přátelství našich dvou zemí. Moc se těším, že si příští rok připomeneme jeho historickou cestu do Izraele, která se odehrála v roce 1990.
Marta Kubišová
zpěvačka
Zdeněk Papoušek
pedagog, sociolog, senátor
Máloco symbolizuje lépe připomínku osobnosti Václava Havla než krátké dlouhé kalhoty. (...) Takže vzhůru! Osmnáctého prosince zkraťme svoje kalhoty, vyjděme a pišme.
Celý text >>>
Tomáš Sedláček
ekonom
Kéž by všechny chyby a přehmaty našich politiků a prezidentů byly tak nevinně roztomilé. Proto na to rád vzpomínám.
James Ragan
básník, spisovatel, scénárista a profesor
As a published poet, playwright, screenwriter, and professor, I will roll up my trousers on December 18 in honor of Vaclav Havel. I will roll up my trousers because in 1991 as the newly-elected Czech President visiting Los Angeles, he acknowledged my banned activism in the former communist Czechoslovakia by extending his hand and saying, “we are colleagues.” I will roll up my trousers to him for personally inviting me to return as a Czecho-Slovak to serve each summer (for 22 years) as Distinguished Professor of Poetry at Charles University. I will roll up my trousers because the kindness of those 3 words inspired me to enjoy the most productive period of my writing career: 5 books, 2 plays, and 3 screenplays, all written at his Rasinova Nabrezi home where I’ve resided each summer since 1995, all with the generosity of his brother Ivan and wife Dasha, and all owing to the visionary spirit of Vaclav Havel and the boundless courage that has inspired me.
Jan Ruml
politik, aktivista v oblasti lidských práv
Andrew Schapiro
velvyslanec USA v ČR
Twenty-five years ago, Vaclav Havel helped to usher in a new era for the Czech people, one based on the principles of democracy, liberty, and human rights. Havel left an indelible mark on the course of history and I'm honored to participate in this whimsical tribute to his legacy.
Siri Ellen Sletner
velvyslankyně Norska v ČR
When we arranged a conference in Oslo in 1991 dedicated to the anatomy of hate, Václav Havel made an exceptional impression. Like a number of other prominent guests, also Havel highlighted the fundamental importance of human rights, yet he was the only speaker who had demonstrated how seriously he meant his words by spending five years in prison. Even more impressive, the former political prisoner spoke about reconciliation, openness and the need to focus on the future. In short, it was an unforgettable display of personal integrity, combined with human empathy and tolerance. In memory of this exceptional man, I think it is a splendid idea to roll up our trousers. But I think it’s even better if we also send a thought to all those people around the world, who in this very moment are persecuted for their beliefs, just in the way Václav Havel was. When Vaclav Havel died, we lost one of our giants in the fight for humanism and democracy. Havel remained a staunch supporter of freedom, peace, tolerance and human dignity throughout his life, both as a playwright, dissident and statesman. I think that honouring his memory by rolling up the trousers on the anniversary of his demise three years ago is a worthy and original tribute to the values Vaclav Havel stood for.
Emma Smetana
novinářka, herečka, zpěvačka
Václav Havel je pro mě ztělesněním občanské odvahy, nejsilnějším symbolem naší země za jejími hranicemi, a mimo jiné také zajímavým článkem v debatě o mravní hygieně a o (ne)omylnosti člověka s dobrými úmysl. Krátké kalhoty jsou vkusné, a Václav Havel vkus měl. Mějme ho i my! Havla v srdce a krátké kalhoty nejen 18.12.
Ladislav Snopko
ředitel Slovanského institutu v Praze
Marius Szczygieł
polský novinář
Jindřích Šídlo
novinář
Milan Šíma
novinář
Ladislav Špaček
bývalý mluvčí Václava Havla
Je to úsměvný nápad, docela se mi to líbí. Je to hravé, vtipné, neotřelé.
Bára Štěpánová
herečka, zakladatelka Společnosti pro veselejší současnost, první sekretářka VH
Krátké kalhoty pro Václava Havla je zajímavá iniciativa; chápu ji ovšem spíše jako velmi odlehčený způsob uctění jeho památky. Byla by totiž velká škoda, kdyby se vzpomínka na Václava Havla zcvrkla pouze na ohrnuté nohavice. Václav se všemi vždy jednal slušně, nebo se o to snažil, a jistě by tedy měl radost z toho, že se k sobě slušně chováme i my všichni navzájem. Vzpomeňme na něj tedy i jinak - dobrým skutkem, úsměvem, šířením dobré nálady.
Erik Tabery
šéfredaktor týdeníku Respekt
Sabina Tančevová
bývalá osobní tajemnice Václava Havla
Jan Thompson
velvyslankyně Spojeného království v ČR
I am delighted to be taking part in the “Short Trousers for Vaclav Havel” initiative. Havel’s commitment to human rights, peace and democracy lives on in our memory. And the short trousers tribute is so fitting - it reminds me very much of the British sense of humour!
Ferdinand Trauttmansdorff
bývalý velvyslanec Rakouska v ČR
Zu kurze Hosen können bei Frauen schön sein. Männer mit zu kurzen Hosen wachsen schnell, sie sind zu arm für neue oder ihr Äußeres ist ihnen egal. Die Würde des Menschen misst sich nicht an der Länge der Hosen! Vaclav Havel lebte für die Würde des Menschen und ihre Verteidigung! Er passte in keine Hosen, keine Konvention, keine noch so repressive, aufgezwungene Ordnung. Sein Erbe zu verteidigen, mag bald wieder heißen, Opfer zu bringen, auch hier im Zentrum Europas der erkämpften, viel öfter aber geschenkten Werte der Freiheit und des Wohlstandes. Wir sind damit verwöhnt! Bald aber kann es sein, dass wir dafür wieder kämpfen müssen - wie Vaclav Havel!
Tomáš Zima
rektor Univerzity Karlovy v Praze
Za normálních okolností by to bylo komické, možná roztomile, možná až nepatřičně. Máme to, myslím, všichni stále před očima, tak jako by to bylo včera. Prezident republiky kráčí před nastoupenou vojenskou jednotkou, zdraví ji a celý svět se baví tím, jak krátké kalhoty, neodpovídající protokolu, má v tento slavnostní den na sobě. Jak už jsem napsal – za normálních okolností… Jenže, poslední dny roku 1989 a první dny roku 1990 nebyly vůbec normální. Před pouhými několika týdny se v celé střední a jihovýchodní Evropě zhroutily komunistické režimy, jež se držely u moci několik desítek let, a obyvatelé těchto zemí se konečně nadechli dlouho očekávané svobody. Najednou, docela znenadání, bylo možné to, o čem se jim ještě před nedávnem nemohlo zdát ani v těch nejdivočejších snech. Zvolení Václava Havla prezidentem Československé socialistické republiky bylo jedním z nich. Světově proslulý dramatik, šéf disidentského hnutí a politický vězeň poslední den roku 1989 opravdu složil, byť v nepatřičně krátkých kalhotách, prezidentský slib. Prohřešek proti přísné „dvorské etiketě“, jehož se ten den dopustil, byl pro danou dobu a pro osobnost Václava Havla příznačný. Po letech normalizační upjatosti, kterou establishment nutil všem občanům země, působily krátké kalhoty čerstvě zvoleného prezidenta jako balzám na duši. Nejen svým jednání a vystupováním, ale i – jakkoli se toto tvrzení může zdát přehnané – svými krátkými kalhotami křičel Václav Havel onoho dne do světa: nejsme jako oni, jsme normální, docela normální lidé, kterým se i v tak slavnostní den přihodí to, co mně – tj. že si obléknu trapně krátké kalhoty. Od onoho dne uplynulo více než čtvrt století. Nejen étos oněch dní, ale ani Václav Havel už není, bohužel, mezi námi. Vzpomínka na jeho krátké kalhoty nicméně zůstává, i s ohledem na dnešní stav věcí veřejných v naší zemi, stále živá. V některých okamžicích je dokonce tak živá, že se mi, nestydím se to napsat, po oněch komicky krátkých kalhotách a po jejich majiteli stýská. Víc, než bych kdy řekl.

Napsat komentář