Den Václava Havla


18. 12. si na uctění památky Václava Havla výrazně ohrneme nohavice.


Myslíme si, že Václav Havel je jedním z nejvýznačnějších Čechů celé naší historie. Hledali jsme způsob jak uctít památku Václava Havla způsobem, který by byl výrazný, zapamatovatelný a jednoduchý tak, aby se k němu mohlo připojit co nejvíce sympatizantů.

Inspiroval nás “Ručníkový den” Douglase Adamse. Každý rok se k jeho památce hlásí tisíce lidí po celém světě tak, že v jeden den s sebou nesou ručník, jenž byl symbolem jeho nejznámější knihy Stopařův průvodce po galaxii.

V odkazu Václava Havla jsme tak hledali podobně výrazný prvek. Inspirovala nás epizoda z raného období prezidenství Václava Havla, kdy veřejně vystoupil s nápadně krátkými kalhotami.


“Musím říct, že se z toho víceméně raduji.
Říkám si, že je to docela něžný způsob posměchu vůči mojí osobě.”


Havel v jednom rozhovoru řekl, že se jej na to lidé po celém světě neustále ptají. „Marně pořád vysvětluji, že jsem tehdy neměl kalhoty krátké, ale kalhoty povytažené. Každý chlap ví, že si kalhoty občas povytáhne a pak nějaký čas trvá, než se opět usadí na původní místo. Tak nějak to bylo i tehdy na Hradě.

A protože se vojenská přehlídka konala v minutě čtvrté místo minuty páté, tak od té doby patří k národní mytologii, že jsem měl při inauguraci krátké kalhoty,“ uvedl prezident.


„Kalhotový“ den Václava Havla 18. 12. 2016 nastane 5 měsíce, 10 dnů před.


Vzpomínkové akce

Kam můžete nejen 18. 12. jít vzpomínat na Václava Havla?

Podívejte se na všechny akce >>>

There are no upcoming events at this time.

Mapa kalhotářů

Kde všude můžete 18. 12. potkat další kalhotáře?

Přidejte se také >>>